AnaSayfa»Dünya»AB’den Erdoğan’a en yüksek perdeden talep: Gazetecileri bırak

AB’den Erdoğan’a en yüksek perdeden talep: Gazetecileri bırak

Pinterest Google+

ALİ HAYDAR ARSLAN – BRÜKSEL

Avrupa Birliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en üst perdeden basın hürriyeti uyarısı yaptı. AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yaptığı ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında, Ankara’ya sert sözlerle yüklendi. Juncker, ‘öngörülebilir gelecekte’ Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin mümkün olmadığını vurguladı. Komisyon Başkanı, gazetecilerin yerinin hapishaneler değil, haber merkezleri olduğunu belirterek, gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

Juncker’in sert sözleri Türkiye ile Almanya arasındaki gerilimin arttığı bir döneme denk geliyor. AB, Almanya’nın teklifi ile Ekim ayında Türkiye ile müzakereleri sürdürüp sürdürmeme konusunda bir zirve gerçekleştirecek. AP, Temmuz’da kabul ettiği Türkiye raporunda üye ülkelere Ankara ile müzakerelerin askıya alınması çağrısı yapmıştı.

Juncker’in Erdoğan’ı hedef alan sözlerinin AP’de alkış aldığı görüldü. Juncker, ayrıca Erdoğan’ın ‘Nazi’ açıklamalarına atıfla ‘üye ülkelerimize ve ülke liderlerimize Nazi ve faşist demeye bir son verin’ dedi. Komisyon sözcüsü Natasha Bertaud’un gazetecilerin serbest bırakılmasına ilişkin Juncker’in sözlerini twit etmesi günün en fazla paylaşılan mesajlarından oldu.

önceki yazı

NATO'dan S-400 füzeleriyle ilgili açıklama: Türkiye bizi anlaşma konusunda bilgilendirmedi

Sonraki yazı

Uykusuz Erdoğan ile Zarrab'ı kapak yaptı: "En parlak beyinlerimizi batıya kaptırıyoruz"

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir