AnaSayfa»Yazarlar»Barbaros J. Kartal»ABD, Tolga Tanış’ı iade edecek mi? [Barbaros J. Kartal]

ABD, Tolga Tanış’ı iade edecek mi? [Barbaros J. Kartal]

Pinterest Google+

Tolga Tanış Hürriyet’teki görevinden alınmış. Tahmin edilen, kimsenin şaşırmadığı bir gelişme. Tanış’ın IŞİD ile ilgili son haberi zaten bir nevi ayrılık fişeği idi. O haberin nasıl gazeteye girdiği ise meçhul. Ayda bir-iki kez böyle kazalar yapıyor Hürriyet. Gazetecilik refleksi falan değil. Boşluklarına geliyor. Aydın Doğan’ı kalp krizinden götürecekler bir sabah. Ben Mehmet Ali Yalçındağ’ın o haberleri bilerek gazeteye soktuğunu düşünüyorum, e-postalarda okuduğumuz darbeyi gerçekleştirmek için.

Ne IŞİD’miş arkadaş. Kim IŞİD’e Türkiye’den yardım gittiğini yazsa başına gelmedik kalmıyor. Bir de belgeliyorsa işi bitiyor. Hapisteki IŞİD militanından çok IŞİD yazdığı için tutuklanan gazeteci var.

Ben başka bir açıdan da olaya bakmak istiyorum. Tolga Tanış’ın gazetecilik yaptığı için görevinden alındığı biliniyor. Peki, yerine gelen bunu bilmiyor mu? Hükümet korkusundan ve yalakalık olsun diye görevinden alınan birisinin yerine gelmek nasıl bir psikoloji? Yerine gelene “Aman ha hükümeti kızdıracak işler yapmayacaksın bu amaçla seni gönderiyoruz” mesajı verildiğini hepimiz biliyoruz. Elbette bir pozisyon eninde sonunda doldurulacak. Ama bu kadar midesiz insan fazlalığı bir grup için çok değil mi? O kadar rezaletin yaşandığı Doğan Grubu’nda bir tane dürüst,onurlu insan yok mu ben istifa ediyorum diyebilecek?

Geçmişte çok kızdığımız Ayşenur Arslan, Bekir Çoşkun, Emin Çölaşan, Yılmaz Özdil gibi yazarlar her türlü defolarına rağmen bunların yanında gerçekten insan evladı imiş. ‘Her şey unutulur, kimse yarın bir şey hatırlamaz, bütün ara dönemlerde böyle oldu, 28 Şubat’ta böyle oldu biz yine çıkar gazetecilikten dem vururuz istifa eden kendi kaybeder’ anlayışı bakalım yine kazanacak mı?

Ha bu arada, bu tür görevden almalar bir nevi sicil affı gibi bir şey oluyor. Görevden alınanın bütün geçmişi bir anda unutuluyor. Bu bakımdan bir piyango vurdu diyebiliriz Tanış’a. Bakalım IŞİD ile ilgili yazanların hapse girdiği, ülkeden ayrılmak zorunda kaldığı bir dönemde Tanış, Türkiye’ye dönecek mi? Tekrar gelip kapatılan okullara gidip dolaplar arkasında saklı kapılar, gizli kasalar bulabilecek mi? Belki o tür yazılarına devam eder. Yoksa havuzun dediği gibi ABD gizli servisinin bir elemanı olan Tanış, Türkiye’ye dönemeyecek mi?

[email protected]

***

Siz demek 3 katili kaçırdınız elinizden!

reina 3 saldırgan

Ben şahsen polisin o gece içeride neler yaşandığı, kimlerin olduğu gibi konularda kesin birçok bilgiye sahip olduğunu, katilin kimliği ile ilgili kamuoyuna yansıyan bilgiler haricinde şeyler bildiğini ama bir taktik gereği bunları açıklamadığını, katili yakalamak için zaman kazanmaya çalıştığını düşünüyordum. Böyle düşünüyordum çünkü bu kadar beceriksizlik olacağına ihtimal vermiyordum. Ama gün geçtikçe belli oluyor ki beceriksizlik diz boyu.

Beklenen manşet geldi ve Reina saldırısının da “Fetö” ile bağlantılı olduğu havuzda yazılmaya çizilmeye başlandı. Tahmin edileceği gibi masa başında hazırlanan haber gösterdi ki bu işi de ellerine yüzlerine bulaştırmışlar. Bu işi çözemeyeceğiz, katilleri bulamayacağız bari bunu kullanalım en iyisi. Yakında en tepeden “Fetö” bindirmeleri başlar. Kendini patlatan canlı bomba dışında hiçbir faili yakalayamayan bir emniyet ile baş başa bıraktılar memleketi.

Haberin anlattıkları tam skandal. Yani siz bir katil değil tam üç katili elinizden kaçırdınız öyle mi? Fotoğrafı olduğu iddia edilen katil neredeyse olaydan sonra taksilerle istanbul turu yapmış ve siz bulamıyorsunuz. Başbakan yardımcısı ya yurt dışında ya da yurt içinde diyerek istihbarat konusunda ne kadar önde olduğumuzu açıkladı ama ses yok.

Haberde enteresan bir husus var. TR724 yazarı Sefer Can twitter’da dikkat çekti. Katilin patlattığı ışık bombası dünyada iki ülkede varmış. En son Mavi Marmara’da kullanılmış. Bilmece gibi değil mi? Açık açık neden İsrail diyemiyorsunuz?

Bir de katil için ilk günlerde Kırgız olduğundan hareketle yapılan bir sürü yorum analiz var. Televizyonda koca koca adamlar katilin Kırgız olduğundan hareketle Hizmet Hareketi ile ilgili bir sürü komplo hikayesi ürettiler. Adam Kırgız çıkmadı. Bilakis Özbek olduğu iddia ediliyor. O bile kesin değil. Bu adamlar ne olursa utanacaklar çok merak ediyorum.

Her gün bir polisiye hikayesi sızdırıp olay ile ilgili fotoroman yazmak yerine katil(ler)i bulsanız, yeni bir katliam yaşanmadan.

önceki yazı

Büyük şeytan bulundu! [Konuk Yazar: Göksel İlhan]

Sonraki yazı

Şimdi soruyoruz: Dolarları kim topladı? [Haber-Analiz: Semih Ardıç]

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir