AB Türkiye Raportörü Kati Piri müzakerelerin durdurulmasını talep etti

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Hollanda İşçi Partisi (PvdA) Avrupa Parlamentosu  Milletvekili ve AB Türkiye raportörü Kati Piri, yeni raporunda Türkiye ile müzakerelerin durdurulmasını istedi. Hollanda’nın Algemeen Dagblad Gazetesi Piri’nin hazırladığı raporun detaylarını yayımladı. Piri, “Ve eğer sadece istikrarlı ve demokratik bir Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin çıkarına olduğunu varsayarsanız, o zaman bir şeylerin değişmesi lazım. Erdoğan, şimdi her ne pahasına olursa olsun iktidarda kalması gerektiği noktasına geldi.  Bu açıdan Avrupa’nın artık müzakeri kesmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Algemeen Dagblad Gazetesi’nin haberinee göre, raporda 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişiminin ardından bugüne değin 50 binden fazla kişinin hapishanelerde tutuklu olduğuna dikkat çekiliyor. Osman Kavala ve HDP Başkanı Selahattin Demirtaş’ın hala tutuklu olduğu hatırlatılıyor ve  Kati Piri’nin son Türkiye ziyaretinde bunları net bir şekilde gördüğü anlatılıyor.

AD Gazetesinde yer alan haberde Kati Piri’nin şu tespitlerine yer veriliyor: ” Türkiye’de şu anda neyin yanlış olduğunun sembolü bunlardır. Selahattin Demirtaş, Kürt yanlısı muhalefet partisi HDP’nin lideri ve iki yıldır parmaklıklar arkasında bulunuyor. Bir muhalif liderin iki yıl cezaevinde tutulması AB kriterleri açısından ciddi bir durumdur. Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve  iş adamı Osman Kavala da hala tutuklu. Hakkında hala bir adil yargılama yok. Kimse bu konuda hiçbir şey söylemiyor. Net bir açıklama yapmıyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin