5 yılda 1,1 milyon öğrenci parasızlıktan üniversiteyi bırakmış

Artan geçim sıkıntısı ve hayat pahalılığı sebebiyle son beş yılda 1 milyon 115 bin 530 üniversite öğrencisi okulu bırakmak zorunda kaldı. Resmi veriler, üniversiteden kopan öğrenci sayısının her yıl arttığını gösteriyor.

Sözcü gazetesinin haberine göre, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, son yıllarda üniversite öğrenimlerini yarıda bırakarak iş hayatına atılmak zorunda kalan öğrencilerin sayısını ortaya çıkarmak için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan (GSB) bilgi istedi.

MEB’den gelen cevapta son 5 yılda 1 milyon 115 bin 530 öğrencinin büyük umutlarla kayıt yaptırdığı üniversitelerinden kaydını sildirdiği ya da kaydını dondurduğu bilgisi geldi.

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan

SAYI HER GEÇEN SENE KATLANARAK ARTIYOR

Resmi rakamlar sayının yıldan yıla arttığını gösteriyor. 2013-2014 öğretim döneminde 135 bin öğrenci üniversiteden koparken bu sayı devam eden sonraki yıl 161 bine, bir sonraki yıl 197 bine, 2016-2017 döneminde de 212 bine çıktı.

Ekonomide sıkıntıların daha da arttığı en son 2017-2018 döneminde ise üniversiteyi bırakan öğrenci sayısı bir önceki yıla göre yüzde 92.2 gibi olağanüstü seviyede artarak 408 bini aştı.

DERİNLEŞEN YOKSULLUĞUN GÖSTERGESİ

GSB’nin verdiği bilgiler ise, 40 bin öğrencinin geçen sene devlet yurtlarında yer bulamadığını ortaya koydu.

Ednan Arslan, ortaya çıkan tablonun işsizliğin, derinleşen yoksulluğun, insanların yaşadığı büyük çaresizliğin geldiği vahim boyutu gösterdiğini söyledi. Hiçbir ailenin çocuğunun eğitimini yarıda bırakmak istemeyeceğini, belirten Arslan, “Demek ki insanlar artık dişinden tırnağından artıramayacak duruma gelmiştir.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin