AnaSayfa»Medya»“15 Temmuz askeri darbe değildir; bu olay kime yaradı ise faili odur”

“15 Temmuz askeri darbe değildir; bu olay kime yaradı ise faili odur”

Pinterest Google+

15 Temmuz Darbe girişiminden 11 gün sonra  Habertürk’te katıldığı programda “15 Temmuz Askeri darbe değildir. Bu olay kime yaradı ise fail odur.” diyen Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurşen Mazıcı’nın sözleri geçen bunca zamana kadar doğruluğunu koruyor.

Yazıcı, doktora tezinde bütün dünyadaki darbeleri inceleyerek kuramsal bir taban oluşturduğunu belirterek, “Bunun ne olduğunu söyleyebilirim. Bu askeri darbe değil. Dünyada yapılan hiçbir askeri darbe ile uymuyor.” demişti.

Prof. Dr. Nurşen Mazıcı 26 Temmuz 2016’da Habertürk’te 15 Temmuz darbe girişiminin konuşulduğu Ece Üner’in sunduğu Enine Boyuna programına katılmıştı, şunları söylemişti;

 

O gece bu sözlerinin yanında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı da eleştiren Mazıcı, güvenliğin sağlanmadan halkı sokağa çağırmasının yanlış olduğunu vurgulamıştı. O gece hayatını kaybedenlere şehit dememesinin sebebini de açıklayan Mazıcı, “Ben akademisyen olduğum için insan derim. Şehit dediğiniz andan itibaren dinsel açıklama yaparsınız. 248 insan öldü değil mi. 248’inin de hayatı en az cumhurbaşkanının hayatı kadar da değerliydi.”

Programda Mazıcı’dan sözlerini düzeltmesini isteyen sunucu Ece Üner reklamdan sonra da Prof. Mazıcı’nın yayından gönderildiğini açıklamıştı.  Mazıcı, programdan kovulmadığını, çok fazla tehdit mesajı gelmesi nedeniyle güvenlikli şekilde kanaldan çıkarıldığını aktardı.

 

 

 

önceki yazı

İzmir'de uçak düştü, 2 pilot şehit oldu

Sonraki yazı

"Suriye ordusu Türk ordusuna karşı savaşmak üzere YPG ile Afrin’e girecek" iddiası

2 Yorumlar

 1. veysel
  16 Şubat 2018 at 12:23 — Cevapla

  Sayın Mazıcı kadar kaç kişi cesur olabildi?
  Ahmet Altan’ın manifestoları levhalaştırılmalı.
  İnsan haysiyetinin ve salt vicdanının ne mükemellikte yaratıldığının resmi olan bu değerler tarihe kaydedilmeli…

 2. Karinca
  16 Şubat 2018 at 18:55 — Cevapla

  Dr. Gergenlioglu´nu da bu listeye almak gerekir. Bu kisiler olmasa yanmistik.

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir